پست های بلاگ

7 اشتباه مهلک در کمپین دیجیتال مارکتینگ

7 اشتباه مهلکی که ایده های شما در راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ موثر را از بین می برد.

حدود 61 درصد از بزرگسالان از دستگاه های هوشمند استفاده می کنند و همین امر حوزه بازاریابی را با نرخ باورنکردنی تغییر داده است. گزارش های موجود  زمینه های جدیدی را  برای بازاریابی نشان داده اند.  اگر نتوانید در این حوزه های جدید فعالیت کنید بازاریابی تان قدیمی خواهد بود و نتیجه ای که انتظار داشتید را به دست نخواهد آورد. به دو مورد زیر توجه کنید:

  • بزرگسالان به طور میانگین بیش از نیمی از ساعت های خود را در رسانه های اجتماعی  و فعالیت های ارتباطی صرف می کنند. به طور میانگین، بزرگسالان این کشور 8 ساعت و 21 دقیقه از روز را می خوابند و 8 ساعت و 41 دقیقه از زمان خود را در رسانه های اجتماعی و ارتباطی می گذرانند.
  • مقدار کل فعالیت افراد در رسانه های ارتباطی و اجتماعی حدود 11 ساعت و 7 دقیقه است. اما از آنجایی که برخی از فعالیت ها به طور همزمان رخ می دهد این مقدار فعالیت در 8 ساعت و 41 دقیقه خلاصه می شود.

نتیجه ای که از این گزارش ها می توان گرفت ساده است. محیط، کانال ها و به احتمال زیاد مشتریان شما متفاوت تر از چند سال گذشته شده اند. مخاطبان جوان بیشتر از سایر افراد در شبکه های اجتماعی حضور دارند و از خدمات پیام رسانی متنی استفاده می کنند.

1.  مخاطب خود را درک نکرده اید یا به درستی تعریف نکرده اید:

یکی از مشکلات بزرگ و رایجی که بیشتر شرکت ها با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که نمی دانند مخاطب خود را چگونه تعریف کنند و  قادر به درک نیازهای مخاطب خود نیستند. به همین خاطر بهتر است کار خود را با یک سوال مهم آغاز کنید:

مخاطب شرکت ما چه کسی است؟ سعی کنید پرسوناهای نماینده را برای مخاطبان خود ایجاد کنید و بر روی ارزش فردی، انگیزه ها و رفتارهای آنان تمرکز نمایید. این کار برای برنامه ریزی استراتژیک و خلاقانه کمپین ضروری است و می تواند در انتخاب کانال و رسانه مفید باشد.

سوال دومی که باید مدنظر داشته باشید چرایی ارتباط افراد با شماست. چرا مخاطب باید به پیامی که از طریق کمپین به دست او می رسانید توجه کند؟

در هر بخش از ارتباط، مشتری چه چیزی به دست می اورد؟ چرا آن ها به کمپین شما سر می زنند، چرا مطالبتان را به اشتراک می گذارند، کامنت ارسال می کنند و مطالب را لایک می کنند. خوب بعد از اینکه پاسخ این سوالات را پیدا کردید، برنامه خود را دوباره ایجاد کنید.

2.  موفقیت از قبل تعریف نشده است

این مورد نیز یکی از رایج ترین مشکلاتی است که باعث موثر نبودن کمپین ها می شود.  اگر می دانید هدف کسب وکارتان چیست و  چگونه می توان به کمک بازاریابی به این اهداف دست پیدا کرد، در مسیر موفقیت قرار دارید. اهداف کسب وکار باعث فعال شدن اهداف SMART می شود و در  نهایت باعث فعال شدن KPI های مفیدی می گردد و باعث می شود کانال ها و تاکتیک های خاصی تعریف گردد.  این گزینه به نظر ساده می رسد اما باید از داده های قبلی و مدل هایی که به موفقیت نزدیک هستند استفاده کنید. صحبت کردن در مورد این روش اسان است اما در عمل چنین نیست. باید مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را داشته باشید.

3. هیچ استراتژی ندارید

استراتژی در مورد موثر بودن اجرایی کمپین بازاریابی دیجیتال  نیست بلکه در مورد تاکتیک هایی است که به کار می رود. استراتژی چرایی برند را توصیف می کند. روش ها و استراتژی های زیادی وجود دارد که می تواند شما را به اهدافتان برساند اما برخی از اوقات درک این استراتژی ها برای کسب وکارها دشوار می شود.  یک استراتژی خوب به شما کمک می کند موقعیت بازار، اهداف کسب وکار، کاراکتر برند، اهداف و پیام های ارتباطی، مخاطب،داده ها و بودجه ها، ROI موردنیاز و کانال ها و  ترکیبات بازاریابی را درک کنید.

4.  قبل از برندسازی، محصولات خود را تولید می کنید:

یکی از فرصت های بزرگی که به خصوص در  رسانه های اجتماعی از دست می رود این است که افراد به جای ایجاد و استفاده از برند به عنوان وسیله ای در  جامعه مخاطبان هدف خود، محصولات را  تولید می کنند و آن را توزیع می نمایند. این روزها برند وسیله قابل لمسی است که واسطی برای به دست آوردن مجوز بین محصول - تجارت - و آنچه که مصرف کننده به آن علاقه مند است - ارائه می دهد. نام تجاری شما قدرتمندترین عنصر در شرکت برای ایجاد علاقه به محتوا و رسانه های اجتماعی است. آن را به خوبی تعریف کنید و از آن برای ایجاد روابط با مشتریان و طرفداران استفاده کنید.

.  تفکر خلاقانه زیادی ندارید

خلاقیت باید یکی از اجزای بازاریابی شما باشد.  قطعا این عنصر یکی از موارد اصلی برای موفقیت بازاریابی محتوایی  و بازاریابی رسانه های اجتماعی است.  توانایی ما برای ترکیب ارتباط اقتصادی با برند باعث می شود بازاریابی به درستی پیش رود.  بازاریابی نیازمند ایده ای است که بتواند  مشتریان را در خود درگیر سازد. کانال های دیجیتال به خصوص موبایل و رسانه های اجتماعی اینکار را ممکن می سازد.  به کمک داده ها می توان موارد مختلفی را امتحان کرد. به همین خاطر وجود آژانس های دیجیتال مارکتینگ خوب می تواند مفید باشد.

6. نبود اطلاعات در برابر اطلاعات های خوب:

بدون اندازه گیری و سنجش، پیگیری موفقیت نیز امکان پذیر نخواهد بود. اگر نتوانیم داده ها و اطلاعات خود را مورد بررسی قرار دهیم قادر نخواهیم بود کمپینی که راه انداخته ایم را مدیریت کنیم.  از داده های موجود برای اشنایی با اهداف کمپین وKPI ها استفاده کنید و سپس از این  اطلاعات در داشبورد کمپینتان بهره ببرید.  اینکار باعث می شود مدیریت و بررسی کمپین راحت تر از قبل باشد. به همین دلیل است که دانشمندان داده یکی از افراد مهم در کسب وکارها هستند.  با این وجود، کسب وکارهایی که تازه کار خود را آغاز کرده اند می توانند از ابزارهایی همچون گوگل آنالیتیکس یا Kiss metric  استفاده کنند.

7.  ماهیت کمپین بازاریابی آنلاین را نمی شناسید

برخی از اوقات شرکت ها ماهیت کمپین بازاریابی آنلاین خود را نمی شناسند و همین امر باعث ایجاد مشکلات بالا می شود.  شما باید بتوانید بر روی معنی  و ماهیت اصلی کمپین های در حال اجرای خود تمرکز کنید و فعالیت های طبیعی تری را ایجاد نمایید.

5 / 24